מדריך מקיף – למה צריך וכדאי ליישר שיניים?

חיוך יפה הינו מהווה מפתח חשוב להצלחה בחיים ומשפר את הביטחון העצמי. יישור שיניים התפתח מאוד בעשרות השנים האחרונות, ועוזר למיליונים ברחבי העולם לשפר את מראה ותפקוד המשנן והסגר. בעיות המצריכות יישור שיניים הן רבות ומגוונות. רוב העוברים טיפול אורתודונטי פונים בגלל צפיפות של השיניים (השיניים לא מסודרות ויוצרות חפיפה). אחרים פונים בגלל מרווחים בין השיניים, סגירה הפוכה, מנשך פתוח ועוד. בעיות אלו ניתנות לפתרון, אך דורשות הערכה כוללת ומדויקת של הנתונים של כל מתרפא. הצעד הראשון הוא פנייה לרופא מומחה ביישור שיניים (אורתודנט). מומחה ביישור שיניים הוא רופא שיניים אשר עבר התמחות (כ- 3 וחצי שנים) לאחר  ללימודי רפואת השיניים, והוכר על ידי משרד הבריאות לאחר שעבר מבחני הסמכה.

מה הם המצבים שבהם מומלץ לגשת לאורתודנט, כמה זמן אורך הטיפול, מה מחירו, האם היישור יישאר לתמיד ומה היתרונות והחסרונות של כל שיטה? מדריך מקיף

אז למה בכלל ליישר שיניים?

מיקום לקוי של השיניים בפה הן יותר מאשר עניין אסתטי. קיימות השלכות בריאותיות, בהן סיכון מוגבר לעששת ולמחלות חניכיים ומערכת הלעיסה וגם פגיעה בביטחון הרגשי. מצבים אפשריים שבגללם אנשים פונים ליישור שיניים הם אסתטיקה לקויה, בעיות דנטליות, בעיות נשימה וצורך שיקום הפה.

מצבים המחייבים בדיקה:

  1. סגר לא תקין טראומטי – עלול להשפיע על גדילה אסימטרית לא תקינה של הלסתות.
  2. שיניים או לסתות בולטות – במקרה זה קיימת נטיה רבה יותר לשברים ולחבלות שיניים, להשפעה על האכילה, הדיבור והביטחון הרגשי.
  3. צפיפות שיניים – בנוסף לפן האסתטי, צפיפות עלולה להוביל לעששת ולמחלת חניכיים.
  4. מרווחים בין השיניים – מרווחים בין השיניים משפיעים על המראה והנוחות.
  5. דחיפת לשון – מונעת בליעה תקינה ויוצרת ליקוי סגר של שיניים בולטות או מנשך פתוח. לעיתים הרקע הינו מציצת מוצץ או אצבע
  6. נשימת פה – עלולה לפגוע בגדילה התקינה של הלסתות, וליצור לסגר לא תקין.

גם אסתטיקה אינה מילה גסה: מאחר והפה ממוקם במרכז הפנים ובעל תפקודי  אכילה, דיבור ונשימה, אין פלא שעמדה לא תקינה של השיניים או הלסתות מהווה פגיעה אסתטית שיכולה להשפיע בכל מעגלי החיים פסיכולוגית וחברתית. יישור שיניים שקוף מאפשר להימנע מהטיפול המקובל הלא אסתטי של גשר לשיניים עשוי מתכת. העידן המודרני מאפשר יישור שיניים ללא גשר שהוא מקיף ואיכותי מאד. טיפולים  נסתרים כמו אינויזליין או אינקוגניטו הם נוחים לטיפול, עם אפשרויות מימון נוחות ויעילות לא פחות מן הטיפולים האחרים, ואפילו יותר מהם. חידושים מדעיים במנגנוני הזזת השיניים מאפשרים יישור שיניים מהיר ובעל יתרונות ביולוגיים.

כמה זמן נמשך הטיפול?

במהלך הטיפול גשר בשיניים אינו כואב בכלל. לעיתים, בחלק מהטיפולים,  מתעוררים לחץ או רגישות תוך 12-36 שעות לאחר הטיפול. תחושות אלו  אינן דורשות לרב טיפול תרופתי, או לכל היותר רק משכך כאבים קל.

מתי להגיע לבדיקה אורתודנטית ראשונית

כל ילד חייב בבדיקה אורתודונטית ראשונית בגיל שמונה שנים אצל מומחה ליישור שיניים, כאשר ברוב המכריע של המקרים, יישור השיניים מתבצע רק מאוחר יותר החל בגילאי 10–11 שנים, שלב בו רב שיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם טיפול מוקדם, יכולה להועיל כבר בגיל שמונה, עת השיניים הקבועות מתחילות להחליף את שיני החלב, והלסתות גם הן בתהליכי גדילה. בהרבה פעמים גשר בשיניים בגיל זה מטפל ביתר קלות ובהצלחה גדולה בחלק מבעיות השיניים והלסתות, מונע את  החרפת  הבעיות, וחוסך אי נוחות וכסף רב בהמשך הדרך.

לקבלת ייעוץ מקצועי או פרטים, צרו איתנו קשר באחת מהמרפאות שלנו מרפאת רמת גן, או מרפאת ראש העין, ונשמח לעמוד לשירותכם.

הראה
הסתר