יישור שיניים אינויזליין

מה זה יישור שיניים?

חיוך יפה יכול להעלות את רמת הביטחון העצמי ולהוות מפתח חשוב להצלחה בחיים. את מראה החיוך ניתן לשפר באמצעות תהליך של יישור שיניים. יישור שיניים הוא טיפול העוסק באופן ספציפי ביישור השיניים והלסתות. תחום יישור השיניים התפתח מאוד בשני העשורים האחרונים והוא מציע כיום מגוון רחב של דרכים לשיפור מראם ותפקודם של המשנן והסגר. הצעד הראשון הוא לפנות לרופא העוסק ביישור שיניים (אורתודנט), שהוא רופא שיניים מוסמך אשר הוכר כמומחה על ידי משרד הבריאות- לאחר שעבר בהצלחה מבחני רישוי ממשלתיים (לאחר התמחות של כשלוש וחצי שנים).

מימין: יישור שיניים ברסן וגשר לשיניים לטיפול בשיניים בולטות ורווחים עליונים

משמאל: בת 16 יישור שיניים לטיפול בבליטת והטיית שיניים, רווחים עליונים וקו אמצע לא במקום

יישור שיניים - ד"ר שמואל עיני

 

ד”ר שמואל עיני מתארח בתוכנית של רפי קרסו ומסביר על הליך יישור שיניים 

 למה בכלל ליישר שיניים?

רבים מהפונים למרפאה מעוניינים ביישור שיניים בלתי נראה. מבוגרים רבים המתפנים בשלב זה של החיים לטפל בשיניים שלהם מעוניינים בשיטה דיסקרטית ושאינה גלויה לעין. יתרה מזאת, ניתן לראות שינוי בגישה גם אצל ילדים ובני נוער, בהם ה”ברזלים” היו עד כה מוסכמה חברתית מקובלת. יישור שיניים שקוף שאינו בולט לעין אצל הילדים מונע את החשש מלעג ומשמות גנאי בגלל הפגיעה במראה ובחיוך בזמן הטיפול. יתרה מזאת – הוא מקנה בטחון רגשי וחברתי. הטכנולוגיה התקדמה מאד בשנים האחרונות ומהווה פריצת דרך ביישור שיניים מותאם אישית. היא מאפשרת יישור שיניים יעיל עבור מגוון ליקויי סגר של שיניים צפופות, מרווחות ומנשך עמוק ופתוח. גשר אסתטי זה נותן מענה לבליטת שיניים או לפערים בין הלסתות של לסת בולטת במכשור אסתטי וללא צורך ברסן.

הסיבות לצורך בטיפולי יישור שיניים הן מגוונות. בין היתר, ניתן למנות אסתטיקה לקויה, בעיות דנטליות, בעיות נשימה והצורך בשיקום הפה. מיקום לקוי של השיניים בפה גורם לבעיות בריאותיות ובהן סיכון מוגבר לעששת ולמחלות חניכיים, פגיעה במערכת הלעיסה ופגיעה בביטחון הרגשי. בחלק גדול מן המקרים, הפונים לקבלת טיפול אורתודונטי של יישור שיניים, פונים בגלל בעיה של צפיפות שיניים (מצב בו השיניים לא מסודרות ויוצרות חפיפה).

במקרים אחרים, הפנייה לקבלת הטיפול נובעת מבעיית מרווחים בין השיניים, סגירה הפוכה, מנשך פתוח וסיבות נוספות. סגר לא תקין (טראומטי) – עלול להוביל לגדילה א-סימטרית של הלסתות. שיניים ו/או לסתות בולטות – עלולות לגרום לשברים ולחבלות בשיניים. דחיפת לשון – מונעת בליעה תקינה ויוצרת ליקוי סגר של שיניים בולטות או מנשך פתוח. לכן, גם היא מהווה סיבה לצורך ביישור שיניים. לעיתים הרקע לצורך הזה יכולים להיות מציצת מוצץ או אצבע. לצד הסיבות הרפואיות יש לאסתטיקה משמעות רבה וזאת מאחר והפה ממוקם במרכז הפנים. מיקומים לא תקינים של השיניים או הלסתות, מהווים פגיעה אסתטית אשר יכולה להשפיע על איכות החיים (גם ברמות הפסיכולוגית והחברתית) ולפגוע בביטחון הרגשי. בעיות אלו ניתנות לפתרון לאחר מתן הערכה כוללת ומדויקת עבור המטופל.

 כמה זמן נמשך טיפול יישור השיניים?

משך הטיפול תלוי בין היתר, בחומרת ליקוי הסגר, בסוג המכשור ובתגובה האינדיבידואלית של המטופל (חשוב לציין כי הוא שונה אצל ילדים ביחס למבוגרים). משך הטיפול הממוצע הוא בין שנה וחצי ועד לשנתיים. הערכת זמן הטיפול הצפוי, ניתנת לאחר קביעת אבחנה מדויקת (המתבססת על היסטוריה רפואית, בדיקה קלינית, צילומים וכו’). ישנם מקרים בהם הטיפול הוא קצר יותר ומקרים בהם הוא יכול להתארך (למשל במקרים של שיניים כלואות או פער בין הלסתות). הצלחת הטיפול תלויה רבות באבחון נכון ובחירת הטיפול הנכון עבור המטופל.

קיימת חשיבות גבוהה לשיתוף פעולה של המטופל, המתבטאת בהופעה מסודרת לתורים, בשמירה על שלמות המכשור, בהקפדה על היגיינה נכונה ובהרכבת המכשירים על פי הנחיותיהם של מומחים.

כמה עולה טיפול ליישור שיניים?

לשאלה זו אין תשובה אחת קבועה וחד-משמעית. הסיבה לכך היא ריבוי המצבים הרפואיים המצריכים יישור שיניים, וריבוי שיטות הטיפול המגוונות המוענקות במצבים אלו. באופן עקרוני, המחיר נקבע בהתאם למורכבות המקרה, משך וסוג הטיפול הרצוי ובהתאם למוניטין של הרופא המטפל.

 האם טיפול יישור שיניים כואב?

במהלך הטיפול, הגשר בשיניים אינו מכאיב כלל. לעיתים, אצל חלק מהטיפולים, מתעוררים לחץ או רגישות תוך 12-36 שעות לאחר קבלת הטיפול. בדרך כלל, תחושות אלו אינן דורשות טיפול תרופתי מיוחד וגם משכך כאבים קל יוכל לסייע.

 מגוון שיטות וטכניקות חדשניות הניתנות במרפאת ד”ר שמוליק עיני:

מעתה – יישור שיניים מותאם אישית לכל מטופל (Customized Orthodontics):

ההתאמה האישית מתבצעת באמצעות שיטות וטכנולוגיות חדשניות.
לכל מטופל אנו מתאימים את הטיפול האישי לו הוא זקוק, בהתאם לליקוי הסגר, למבנה ולצורת השיניים והלסתות.
הטיפול המותאם אישית, מאפשר תוצאה מהירה יותר, נוחה יותר, מדויקת ויעילה יותר.
לא עוד הכנסת כפות עם חומר לפה לצורך לקיחת מטבעים המדגימים את מבנה השיניים, לשם תכנון הטיפול. כיום המטופל עובר סריקה פה קלה ופשוטה, באמצעות סורק שיניים דיגיטלי.
טכנולוגיית היי-טק חדשנית של סורק שיניים דיגיטלי מספקת דגם תלת מימדי מדויק של הפה והשיניים והמומחה ליישור שיניים מתכנן את הטיפול על סמך דגם זה ומודל וירטואלי של סוף הטיפול.

סוגי הטיפולים המותאמים אישית:

קשתיות שקופות (INVISALIGN) יישור שיניים מותאם אישית באמצעות פלטות שקופות (קשתיות) בלתי נראות העשויות מפלסטיק ומאפשרות תפקוד מלא ומראה נהדר בזמן חיוך. הקשתיות הן בלתי נראות, בריאות לשיניים ולחניכיים ונוחות להרכבה ולאכילה. הדמיית התלת מימד המדויקת מאפשרת תכנון מדוייק ומוקפד של יישור שיניים מותאם אישית, יעיל ומוגבל בזמן שאותו ניתן להדגים כבר בתחילת הטיפול .

כנסו וקראו מה לThe Marker יש להגיד עלינו >>

מכשור MA מכשור פונקציונלי הבנוי מקשתיות שקופות אינויזליין בעיצוב מיוחד –כתחליף למכשור הטווין בלוק. מטרת המכשיר לתקן פער בין לסתי של לסת עליונה הבולטת יחסית לתחתונה, וזאת בזכות עיכוב גדילת הלסת העליונה ובו בזמן – עידוד גדילה ושינוי מיקום של הלסת התחתונה. בכך משפר המכשור את פרופיל הפנים ומקטין את הבליטה של השיניים העליונות יחסית לתחתונות.

מכשור קרייר (CARRIER MOTION) להזזת שיניים עליונות אחורנית לפתרון שיניים בולטות או חוסר מקום (צפיפות) לשיניים. המכשיר מהווה פריצת דרך משמעותית ותחליף מצוין לרסן ומקצר את משך הטיפול של רסן הנמשך בין 6-9 חודשים לטיפול קצר ונוח של כארבעה חודשים בלבד! טיפול ב”קרייר” מאפשר יישור שיניים שמרני ללא עקירות שיניים קבועות בריאות. בניגוד לרסן הבולט חיצונית, הקרייר הוא פנימי, בלתי נראה לעין ואסתטי.

שתל אורתודונטי מאפשר לבצע תנועות מורכבות של השיניים הינו בורג המוכנס באופן זמני ללסת המטופל בהליך פשוט וקצר של הרדמה מקומית. השתל מאפשר העברת כוחות אורתודונטים ישירות אל הלסת מבלי להשפיע השפעה לא רצויה על השיניים הסמוכות. הוא מאפשר טיפול בבעיות בהם לא ניתן היה לטפל בעבר, מקצר את משך יישור השיניים, מונע עקירות שיניים קבועות, ניתוחי לסת, שימוש ברסן והשתלות שיניים קבועה.

 מימין: בת 27, יישור שיניים בקשתיות שקופות לתיקון מנשך פתוח, צפיפות וחוסר סדירות תוך 17 חודשי טיפול

משמאל: בת 33, יישור שיניים בקשתיות שקופות לתיקון חוסר סדירות ומנשך עמוק ב14 חודשי טיפול

לפני ואחרי - אינויזליין

 יישור שיניים לילדים (“גשר בשיניים”)

ילדים נדרשים לעבור סקירה של התפתחות השיניים החל מגיל 8. מאחר וההחלטה על טיפול אורתודנטי היא מורכבת, מומלץ להתייעץ עם רופא אורטודנט. רק בדיקה של מומחה מוסמך, תוכל להבטיח את השגת התוצאה הרצויה ביותר ברמות האסתטית והתפקודית- ובמשך זמן הטיפול הקצר ביותר. הצורך בטיפול נובע ממגוון רחב של ליקויי סגר הקיימים אצל ילדים, וזאת במקביל להפרעות תפקודיות כגון: קושי בלעיסה, נשימת פה, מציצת אצבע ודחיפת לשון, קליקים או רעשים בלסתות.  יחד עם זאת, רוב הנבדקים, בהם גם ילדים בעלי ליקויי סגר משמעותיים (“שיניים עקומות”), לא עוברים יישור שיניים בגיל 8, אלא ממשיכים במעקב רצוף אצל האורתודונט עד גמר החלפת השיניים הקבועות (בסביבות גיל 10-11 שנים). המעקב נדרש לקביעת התזמון האופטימלי של הטיפול, ובהרבה מצבים מצריכים עבודת צוות משותפת עם רופא אף-אוזן-גרון וקלינאית תקשורת. רק חלק קטן מן המטופלים (כ-10%), עובר טיפול אורתודונטי קצר בגיל צעיר. במקרים אלו, גשר בשיניים מאפשר טיפול קל ומוצלח יותר בבעיות שיניים ולסתות ויכול למנוע את החרפתם. (ולחסוך לא מעט אי נוחות וכסףבהמשך הדרך).

חשוב להדגיש, כי ההמלצה להתחיל טיפול גשר בשיניים לאחר החלפת השן האחרונה, אינה נכונה בכל המקרים. לעיתים היא עלולה להזיק ולגרום להיווצרות או להחמרת ליקויים בסגר. מצד שני, תחילת טיפול ביישור שיניים בשלב מאוחר יותר, עלול להפוך למורכב ומסובך יותר עד כדי עקירת שיניים קבועות.

לקריאה אודות יישור שיניים לילדים, לחצו כאן!

טיפולי יישור שיניים למבוגרים

בניגוד להנחות מקובלות, יישור שיניים מוצלח ניתן לעבור בכל גיל, ולאו דווקא רק בתקופות הילדות וההתבגרות. בעשורים האחרונים, עלה בצורה ניכרת (גם בארץ וגם בעולם), הביקוש לטיפולי יישור שיניים בקרב מבוגרים (גברים מעל  18 שנים ונשים מעל לגיל 16). הסיבות העיקריות לכך הן העליה במודעות לשיניים ישרות אצל מבוגרים, וטכנולוגיות אסתטיקה חדשניות ליישור שיניים שהוכחו כיעילות במיוחד.

 טיפולי יישור שיניים במהלך ההיריון

במקרים של נשים הנכנסות להיריון בתקופה בה תכננו לעבור יישור שיניים, כדאי לדחות את הטיפול לתקופה שלאחר הלידה. הסיבה העיקרית לכך היא צילומי הרנטגן המבוצעים טרם התחלת הטיפול לצורך קביעת האבחנה ותכנון הטיפול. למרות שמדובר בקרינה שאינה באזור הבטן ושנחשבת לזניחה יחסית לקרינה קוסמית, מוסכם ורצוי להימנע מן האפשרות שהעובר ייחשף אליה. מצד שני, אישה שהחלה בטיפול יישור שיניים ובמהלכו נכנסה להיריון, יכולה להמשיכו. יחד עם זה, עליה לנקוט באמצעי זהירות נדרשים לשם הבטחת בריאותה ובריאות העובר.

היריון מאופיין בשינויים רבים בגוף האישה, שאינם פוסחים גם על אזור השיניים. החניכיים הופכים לרגישים ודלקתיים יותר במהלך ההיריון, בעיקר בשל השפעות הורמונליות. כמו כן, השליש הראשון של ההיריון מאופיין לעיתים באכילה מוגברת, בעיקר של פחמימות וסוכר, הגורמת לעלייה ברמת החומציות בפה ולפגיעה בשכבה המגינה על השן. לפיכך, בריאות השיניים חשובה עוד יותר במהלך ההיריון ויש להקפיד על היגיינה אוראלית ומעקב סדיר. עם התקדמות ההיריון, נוחות הישיבה על כיסא הטיפולים היא גורם נוסף שראוי לתת עליו את הדעת, בייחוד בשלבים המתקדמים של ההיריון ויש להיערך לכך מראש.

 

נכתב על ידי:

ד”ר שמואל עיני בוגר הפקולטה (בהצטיינות) לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים משנת 1983. בוגר תוכנית ההתמחות באורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים ובעל תואר מוסמך במדעי רפואת השיניים (בהצטיינות) 1994. יו”ר יוצא של האגודה האורתודונטית בישראל, ומנהל ההתמחות ליישור שיניים בביה”ס ללימודי המשך בבי”ח רמב”ם בחיפה, לשעבר מנהל המחלקה ליישור שיניים בבי”ח תל השומר. ויו”ר לשעבר ועדת הבחינות של הועדה המקצועית לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות.

לקבלת מידע נוסף על הטיפול חייגו!

או השאירו פרטים בטופס הרשמה ונחזור אליכם בהקדם!

Call Now Buttonהתקשרות דילוג לתוכן