יישור שיניים אינויזליין

מה זה יישור שיניים?

חיוך יפה יכול להעלות את רמת הביטחון העצמי ולהוות מפתח חשוב להצלחה בחיים. את החיוך ניתן לשפר באמצעות יישור שיניים. יישור שיניים הוא טיפול בעמדה ובמיקום השיניים והלסתות. יישור השיניים התפתח מאוד בשני העשורים האחרונים והוא מציע כיום מגוון רחב של דרכים וטכנולוגיות מתקדמות לשיפור מראם ותפקודם של המשנן והסגר. הצעד הראשון הוא לפנות לרופא העוסק ביישור שיניים (אורתודנט), שהוא רופא שיניים מוסמך אשר הוכר כמומחה על ידי משרד הבריאות- לאחר שעבר בהצלחה מבחני רישוי ממשלתיים (לאחר סיום התמחות של כשלוש וחצי שנים).

מימין: טיפול בשיניים בולטות ורווחים עליונים

משמאל: טיפול בבליטת והטיית שיניים, רווחים עליונים וקו אמצע לא במקום

יישור שיניים אינויזליין

 

פרופ’ שמואל עיני מתארח בתוכנית של רפי קרסו ומסביר על הליך יישור שיניים 

 למה בכלל ליישר שיניים?

רבים מהפונים למרפאה מעוניינים ביישור שיניים בלתי נראה. מבוגרים רבים המתפנים בשלב זה של החיים לטפל בשיניים שלהם מעוניינים בשיטה דיסקרטית ושאינה גלויה לעין. יתרה מזאת, ניתן לראות שינוי בגישה גם אצל ילדים ובני נוער, בהם ה”ברזלים” שהיו עד כה מוסכמה חברתית מקובלת. מפנים מקום ליישור שיניים שקוף שאינו בולט לעין יישור השיניים השקוף מבטיח טיפול בלתי נראה ובכך הוא מקנה בטחון רגשי וחברתי. הטכנולוגיה התקדמה מאד בשנים האחרונות תוך פריצת דרך ביישור שיניים מותאם אישית. היא מאפשרת יישור שיניים יעיל עבור מגוון ליקויי סגר של שיניים צפופות, מרווחות ומנשך עמוק ופתוח ונותן מענה גם לבליטת שיניים או לפערים בין הלסתות של לסת בולטת באמצעות מכשור אסתטי וללא צורך ברסן וקוביות כמו פעם.

מעבר לסיבות האסתטיות, הסיבות לצורך בטיפולי יישור שיניים הן רפואיות. בין היתר בשל בעיות דנטליות, בעיות נשימה והצורך בשיקום הפה. מיקום לקוי של השיניים בפה גורם לבעיות בריאותיות ובהן סיכון מוגבר לעששת ולמחלות חניכיים, פגיעה במערכת הלעיסה ופגיעה בביטחון הרגשי. 

במקרים אחרים, הפנייה לקבלת הטיפול נובעת מבעיית מרווחים בין השיניים, סגירה הפוכה, מנשך פתוח וסיבות נוספות. סגר לא תקין (טראומטי) – אשר עלול להוביל לגדילה א-סימטרית של הלסתות. שיניים ו/או לסתות בולטות – עלולות לגרום לשברים ולחבלות בשיניים. דחיפת לשון – מונעת בליעה תקינה ויוצרת ליקוי סגר של שיניים בולטות או מנשך פתוח. 

 כמה זמן נמשך טיפול יישור השיניים?

משך הטיפול תלוי בין היתר, בחומרת ליקוי הסגר, בסוג המכשור ובתגובה האינדיבידואלית של המטופל (חשוב לציין כי הוא שונה אצל ילדים ביחס למבוגרים). משך הטיפול הממוצע הוא בין שנה וחצי ועד לשנתיים. הערכת זמן הטיפול הצפוי, ניתנת לאחר קביעת אבחנה מדויקת (המתבססת על היסטוריה רפואית, בדיקה קלינית, צילומים וכו’). 

קיימת חשיבות גבוהה לשיתוף פעולה של המטופל, המתבטאת בהופעה מסודרת לתורים, בשמירה על שלמות המכשור, בהקפדה על היגיינה נכונה ובהרכבת המכשירים על פי הנחיותיו של המומחה ליישור שיניים .

כמה עולה טיפול ליישור שיניים?

לשאלה זו אין תשובה אחת קבועה וחד-משמעית. הסיבה לכך היא ריבוי המצבים הרפואיים המצריכים יישור שיניים, ושיטות הטיפול המגוונות המוענקות במצבים אלו. באופן עקרוני, המחיר נקבע בהתאם למורכבות המקרה, משך וסוג הטיפול הרצוי ובהתאם למוניטין של הרופא המטפל.

 האם טיפול יישור שיניים כואב?

במהלך הטיפול, הגשר בשיניים אינו מכאיב כלל. לעיתים, אצל חלק מהטיפולים, מתעוררים לחץ או רגישות תוך 12-36 שעות לאחר קבלת הטיפול. בדרך כלל, תחושות אלו אינן דורשות טיפול תרופתי מיוחד וגם משכך כאבים קל יוכל לסייע.

טיפול על ידי סדרת קשתיות שקופות, במובחן מטיפול עם קוביות, משחרר את המטופל מכאבים גם בעת התקדמות הטיפול, כיוון שכל קשתית חדשה, המחליפה את קודמתה, מפעילה לחץ קטן מאוד על השיניים, הודות לתכנון הממוחשב והמותאם אישית, לכל מטופל.

 מגוון שיטות וטכניקות חדשניות הניתנות במרפאת פרופ’ שמוליק עיני:

מעתה – יישור שיניים מותאם אישית לכל מטופל (Customized Orthodontics):

ההתאמה האישית מתבצעת באמצעות שיטות וטכנולוגיות חדשניות.
לכל מטופל אנו מתאימים את הטיפול האישי לו הוא זקוק, בהתאם לליקוי הסגר, למבנה ולצורת השיניים והלסתות.
הטיפול המותאם אישית, מאפשר תוצאה מהירה יותר, נוחה יותר, מדויקת ויעילה יותר.
לא עוד הכנסת כפות עם חומר לפה לצורך לקיחת מטבעים המדגימים את מבנה השיניים, לשם אבחנה ותכנון הטיפול. כיום המטופל עובר סריקת פה קלה ופשוטה, באמצעות סורק שיניים דיגיטלי.
טכנולוגיית היי-טק חדשנית של סורק שיניים דיגיטלי מספקת דגם תלת מימדי מדויק של הפה והשיניים, והמומחה ליישור שיניים מתכנן את הטיפול על סמך דגם זה ועל סמך מודל וירטואלי של סוף הטיפול.

סוגי הטיפולים המותאמים אישית:

קשתיות שקופות יישור שיניים מותאם אישית באמצעות פלטות שקופות (קשתיות) בלתי נראות העשויות מפלסטיק ומאפשרות תפקוד מלא ומראה נהדר בזמן חיוך. הקשתיות הן בלתי נראות, בריאות לשיניים ולחניכיים ונוחות להרכבה ולאכילה. הדמיית התלת מימד המדויקת שנותן הסורק מאפשרת תכנון מדוייק ומוקפד של יישור שיניים מותאם אישית, יעיל ומוגבל בזמן שאותו ניתן להדגים כבר בתחילת הטיפול .

כנסו וקראו מה לThe Marker יש להגיד עלינו >>

מכשור MA מכשור פונקציונלי הבנוי מקשתיות שקופות בעיצוב מיוחד –כתחליף למכשור הטווין בלוק המיועד לתיקון פער בין לסתי של לסת עליונה הבולטת יחסית לתחתונה, וזאת בזכות עיכוב גדילת הלסת העליונה ובו בזמן – עידוד גדילה ושינוי מיקום של הלסת התחתונה. בכך משפר המכשור את פרופיל הפנים ומקטין את הבליטה של השיניים העליונות יחסית לתחתונות.

מכשור קרייר (CARRIER MOTION) להזזת שיניים עליונות אחורנית לפתרון שיניים בולטות או חוסר מקום (צפיפות) לשיניים. המכשיר מהווה פריצת דרך משמעותית ותחליף מצוין לרסן ומקצר את משך הטיפול של רסן הנמשך בין 6-9 חודשים לטיפול קצר ונוח של כארבעה חודשים בלבד! טיפול ב”קרייר” מאפשר יישור שיניים שמרני ללא עקירות שיניים קבועות בריאות. בניגוד לרסן הבולט חיצונית, הקרייר הוא פנימי, בלתי נראה לעין ואסתטי.

שתל אורתודונטי מאפשר לבצע תנועות מורכבות של השיניים הינו בורג המוכנס באופן זמני ללסת המטופל בהליך פשוט וקצר של הרדמה מקומית. השתל מאפשר העברת כוחות אורתודונטים ישירות אל הלסת מבלי להשפיע השפעה לא רצויה על השיניים הסמוכות. הוא מאפשר טיפול בבעיות בהם לא ניתן היה לטפל בעבר, מקצר את משך יישור השיניים, מונע עקירות שיניים קבועות, ניתוחי לסת, שימוש ברסן והשתלות שיניים קבועה.

 מימין: בת 27, אשר עברה יישור שיניים בקשתיות שקופות לתיקון מנשך פתוח, צפיפות וחוסר סדירות תוך 17 חודשי טיפול

משמאל: בת 33, יישור שיניים בקשתיות שקופות לתיקון חוסר סדירות ומנשך עמוק ב14 חודשי טיפול

לפני ואחרי - אינויזליין

 יישור שיניים לילדים

ילדים נדרשים לעבור סקירה של התפתחות השיניים החל מגיל 8. מאחר וההחלטה על טיפול אורתודנטי היא מורכבת, מומלץ להתייעץ עם רופא אורטודנט. רק בדיקה של מומחה מוסמך, תוכל להבטיח את השגת התוצאה הרצויה ביותר ברמות האסתטית והתפקודית- ובמשך זמן הטיפול הקצר ביותר. הצורך בטיפול בגיל זה נובע ממגוון רחב של ליקויי סגר הקיימים אצל ילדים, וזאת במקביל להפרעות תפקודיות כגון: קושי בלעיסה, נשימת פה, מציצת אצבע ודחיפת לשון, קליקים או רעשים בלסתות.  יחד עם זאת, רוב הנבדקים, בהם גם ילדים בעלי ליקויי סגר משמעותיים (“שיניים עקומות”), לא עוברים יישור שיניים בגיל 8, אלא ממשיכים במעקב רצוף אצל האורתודונט עד גמר החלפת השיניים הקבועות (בסביבות גיל 10-11 שנים). המעקב נדרש לקביעת התזמון האופטימלי של הטיפול, ובהרבה מצבים מתבקשת עבודת צוות משותפת עם רופא אף-אוזן-גרון וקלינאית תקשורת. רק חלק קטן מן המטופלים (כ-10%), עובר טיפול אורתודונטי קצר בגיל צעיר. במקרים אלו, יישור שיניים מאפשר טיפול קל ומוצלח יותר בבעיות שיניים ולסתות ויכול למנוע את החרפתם. (ולחסוך לא מעט אי נוחות והשקעה כספית בהמשך).

חשוב להדגיש, כי ההמלצה להתחיל טיפול גשר בשיניים לאחר החלפת השן האחרונה, אינה נכונה בהרבה מצבים רפואיים. לעיתים היא אף עלולה להזיק ולגרום להיווצרות או להחמרת ליקויים בסגר. יתרה מזאת, תחילת טיפול ביישור שיניים בשלב מאוחר יותר, עלול להפוך למורכב ומסובך יותר עד כדי עקירת שיניים קבועות.

לקריאה אודות יישור שיניים לילדים, לחצו כאן!

טיפולי יישור שיניים למבוגרים

בניגוד להנחות מקובלות, יישור שיניים מוצלח ניתן לעבור בכל גיל, ולאו דווקא רק בתקופות הילדות וההתבגרות. בעשורים האחרונים, עלה בצורה ניכרת (גם בארץ וגם בעולם), הביקוש לטיפולי יישור שיניים בקרב מבוגרים (גברים מעל  18 שנים ונשים מעל לגיל 16). הסיבות העיקריות לכך הן העליה במודעות לשיניים ישרות אצל מבוגרים, וטכנולוגיות אסתטיות חדשניות ליישור שיניים שהוכחו כיעילות במיוחד.

 טיפולי יישור שיניים במהלך ההיריון

במקרים של נשים הנכנסות להיריון בתקופה בה תכננו לעבור יישור שיניים, כדאי לדחות את הטיפול לתקופה שלאחר הלידה. הסיבה העיקרית לכך היא צילומי הרנטגן הנדרשים המבוצעים טרם התחלת הטיפול לצורך קביעת האבחנה ותכנון הטיפול. למרות שמדובר בקרינת רנטגן שאינה מכוונת לאזור הבטן ושנחשבת לזניחה יחסית לקרינה קוסמית, רצוי להימנע מן האפשרות שהעובר ייחשף אליה. מצד שני, אישה שהחלה בטיפול יישור שיניים ובמהלכו נכנסה להיריון, יכולה להמשיכו. יחד עם זה, עליה לנקוט באמצעי זהירות נדרשים לשם הבטחת בריאותה ובריאות העובר.

היריון מאופיין בשינויים רבים בגוף האישה, שאינם פוסחים גם על אזור השיניים. החניכיים הופכים לרגישים ודלקתיים יותר במהלך ההיריון, בעיקר בשל השפעות הורמונליות. כמו כן, השליש הראשון של ההיריון מאופיין לעיתים באכילה מוגברת, בעיקר של פחמימות וסוכר, הגורמת לעלייה ברמת החומציות בפה ולפגיעה בשכבה המגינה על השן. לפיכך, בריאות השיניים חשובה עוד יותר במהלך ההיריון ויש להקפיד על היגיינה אוראלית ומעקב סדיר. 

 

נכתב על ידי:

פרופ’ שמואל עיני בוגר הפקולטה (בהצטיינות) לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים משנת 1983. בוגר תוכנית ההתמחות באורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים ובעל תואר מוסמך במדעי רפואת השיניים (בהצטיינות) משנת 1994. כיום משמש כמנהל המחלקה ליישור שיניים במרכז הרפאי לגליל, נהריה. לשעבר יו”ר האגודה האורתודונטית בישראל, ויו”ר לשעבר של ועדת הבחינות של הועדה המקצועית לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות. בתפקידיו הקודמים היה מנהל ההתמחות ליישור שיניים בביה”ס ללימודי המשך בבי”ח רמב”ם בחיפה ומנהל המחלקה ליישור שיניים בבי”ח תל השומר.

לקבלת מידע נוסף על הטיפול חייגו!

או השאירו פרטים בטופס הרשמה ונחזור אליכם בהקדם!

Call Now Buttonהתקשרות דילוג לתוכן