קיבוע בשיניים ע”י פלטת שיניים – פלטה לשיניים לשמירת התוצאה – רטנציה

רציתי לדעת במשך כמה זמן צריך להיות עם פלטת שיניים אחרי היישור? והאם עלי להסתובב עם קיבוע בשיניים במשך כל שעות היממה? או רק בלילה?

שלום. כל מקרה לגופו וכל רופא וגישתו המקצועית כעיקרון אם רוצים להבטיח את היישור יש להרכיב בשנה הראשונה ]פלטה לשיניים שעות רבות. החל מהשנה השניה מדובר בהרכבה של פלטה לשיניים למשך פחות שעות – לילה או לילה לסירוגין לתקופה ארוכה. הרכבה באופן כזה , ובמקביל המשך מעקב מסודר אצל האורתודונט, מבטיחים סיכויים גבוהים לשמירת התוצאה לאורך זמן.

איזו שיטה עדיפה לשמור את מצב השיניים לאחר יישור שיניים – פלטה לשיניים שקופה המורכבת בלילה או קיבוע בשיניים? האורתודנט שלי נתן לי פלטות שקופות, והדבר מאוד לא נוח, ואני שוקלת לבקש קיבוע. האם זה כדאי? הקיבוע לכל החיים?

שלום נ. זו שאלת מיליון הדולר!!! אין תשובה אחת לשאלה. מצד אחד לקיבוע יש יתרון בכך שהוא יותר נוח, פחות מגושם ולא דורש כמעט שיתוף פעולה וניתן להשאיר אותו בפה כמה שיותר. מצד שני, פלטת שיניים אמנם פחות נוחה, אך יותר היגיינית.

כעיקרון כאשר מדובר במטופל ללא בעיות חניכיים, והסגר מאפשר ביצוע קיבוע בשיניים – יש לשקול קיבוע ולקחת בחשבון שקיבוע מצריך מעקב ממושך- בהתחלה אצל האורתודונט ואח”כ אצל רופא השיניים.

פלטה לשיניים - קיבוע בשיניים          פלטת שיניים שקופה

לאחר טיפול של שלוש שנים, הסתיים הטיפול וכעת הרופא הציג שתי אופציות: לקבע את השורה התחתונה / עליונה ע”י חוט מתכת או לתת פלטת שיניים שקופה נשלפת כדי רק לישון איתה במהלך הלילה נראה לי שקיבוע הוא פתרון יותר טוב מאשר פלטה נשלפת, מכיוון שאז הטיפול לא תלוי ברצון הלקוח. מהם דעתך?

שלום יוני. כתבתי לא מעט על קיבוע מול פלטת שיניים נשלפת: הקיבוע – נוח, אינו תלוי במוטיבציה ושיתוף פעולה מחד גיסא, אבל דורש היגיינה טובה והקפדה על אכילה נכונה של הימנעות מנגיסות היכולות לפגוע בשלמות הקיבוע.

פלטה לשיניים- ניתנת להורדה, ואפשר ולהשיג היגיינה מצוינת מחד גיסא, אך דורשת שיתוף פעולה והקפדה על הרכבה לאורך זמן.

בתי מסיימת טיפול ליישור שיניים בלסת העליונה. בתי מעדיפה קיבוע בשיניים, אך בגלל הסגר יש סיכוי שהקיבוע יישבר מהתחתונות או יתעקם. כמו כן, הוסבר לה שקיבוע קרוב חניכיים יגרום דלקת כרונית לכן, למורת רוחה, הומלץ לה על פלטה לשיניים למספר חודשים ולאחריה ללילה בלבד. האם ניתן להשתמש בפלטה שקופה מטעמים אסטטים? מהו פרק הזמן המומלץ לשימוש יומיומי כדי לוודא חוסר תזוזת השיניים? האם אכן לאחר מספר חודשים של שימוש בלילה בלבד אין סיכוי לחזרת השיניים למצבן הקודם?

שלום רונה. אין משך מומלץ מומלץ השווה לכולם להרכבת פלטה לשיניים בסיום הטיפול. כעיקרון תלויה ההרכבה בחומרת וסוג ליקוי הסגר, בגישת הרופא ובגורמים נוספים כעיקרון יש בציבור העדפה לקיבוע- כאשר אין סבירות גבוהה לשבר שלו או לפגיעה בבריאות החניכיים ברב המקרים, אני לא מוצא הרבה הבדל בין הפלטה המתכתית- פלטת הולי, ובין פלטה שקופה אומניבק לכן, אני מעדיף ברב המקרים לתת את הפלטה השקופה ובמקביל לבצע מעקב מתמשך.

לאחר טיפול ממושך השיניים בלסת התחתונה זזו כתוצאה מבקיעה של שיני בינה אפילו שאני משתמש בפלטה (אין לי קיבוע בשיניים). מה ניתן לעשות כדי למנוע מצב שבו השן בינה הנוספת תבקע ותזיז שוב את השיניים? האם התזוזה של השיניים על שינוי בצורת הלסת?

שלום רון. הקשר בין שיני הבינה התחתונות ובין הצטופפות שיניים אינה מספיק ברורה. בכל מקרה לא הוכח קשר סיבתי בין האחד לשני- אלא סמיכות של זמנים. בקיצור הצטופפות שיניים מתרחשת במקביל לבקיעת שיני הבינה, אך לא ברור אם היא נגרמת משיני הבינה בכל מקרה – אם לשן הבינה אין מקום בלסת, בין אם בקעה לפה ובין אם היא כלואה- מומלץ לעקור אם שן הבינה מסודרת בלסת ויש צורך בה- להשאיר. צריך להשאיר לרופא השיניים/לאורתודונט לקבוע זאת. באשר לשאלה השניה- שן הבינה לא משפיעה על מבנה הלסת.

נכתב על ידי:

ד”ר שמואל עיני בוגר הפקולטה (בהצטיינות) לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים משנת 1983. בוגר תוכנית ההתמחות באורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים ובעל תואר מוסמך במדעי רפואת השיניים (בהצטיינות) 1994. יו”ר יוצא של האגודה האורתודונטית בישראל, ומנהל המחלקה ליישור שיניים במרכז הרפאי לגליל, נהריה. לשעבר מנהל ההתמחות ליישור שיניים בביה”ס ללימודי המשך בבי”ח רמב”ם בחיפה, וקודם לכן  מנהל המחלקה ליישור שיניים בבי”ח תל השומר. ויו”ר לשעבר ועדת הבחינות של הועדה המקצועית לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות.

לקבלת ייעוץ מקצועי או פרטים, צרו איתנו קשר באחת מהמרפאות שלנו מרפאת רמת גן, או מרפאת ראש העין, ונשמח לעמוד לשירותכם.

Call Now Buttonהתקשרות דילוג לתוכן