עכביש בשיניים

במצב נורמלי, הלסת העליונה והתחתונה נסגרות במנשך תקין, כשהשיניים העליונות חופפות ומכסות את התחתונות ונמצאות מעט לפניהן. כאשר הלסת העליונה או קשת השיניים העליונה צרה מדי, לא מתרחשת החפיפה, והשיניים התחתונות נמצאות חיצונית לשיניים העליונות, ותעורר הצורך של יישור שיניים של הרחבת הלסת העליונה או קשת השיניים העליונה כדי למנוע בעיות מנשך עתידיות.

הסיבות לקיום לסת עליונה צרה:

גנטיקה – מצבים מולדים (יכול להיות חלק ממבנה פנים ארוך וצר (של לסת עליונה.

נשימה – נשימה נורמאלית היא נשימה משולבת, בעיקר דרך האף ומיעוט דרך הפה. במצבים של נשימה המתרחשת בעיקר דרך הפה, הלסת העליונה עלולה לא לעבור את התהליך הטבעי של התרחבות חלל האף והפה, שמתרחש אצל רוב בני האדם בעת גדילת הלסתות.
שרירים חלשים בעלי טונוס נמוך, ומצב קבוע של פה פתוח, יכולים לגרום לחוסר התפתחות הלסת העליונה.

חוסר שיניים בעקבות עקירות או על רקע מולד, יכול לגרום להיצרות או חוסר התפתחות והתרחבות של הלסת העליונה.

מוצץ – הרגלים של מציצת אצבע או מוצץ, מעבר לגיל 4.

מהו עכביש לשיניים ?

מכשיר ההרחבה (RPE – Expander Palatal Rapid) מכונה גם עכביש לשיניים בגלל מראהו הדומה לעכביש, שגופו הוא בורג הרחבה הממוקם במרכז הקשת העליונה, וארבע רגליו מתוחות מגופו באלכסונים אל השיניים האחוריות. הוראות לפתיחת הבורג, תדירות הפתיחה ומספר הימים הדרושים עד לסיום הטיפול ניתנים על ידי המומחה ליישור שיניים. המטופל לא פותח את הבורג באופן עצמאי, אלא נעזר באדם נוסף המסובב במפתח ייעודי את הבורג הנמצא במרכז המכשיר. כל פתיחה של הבורג מרחיקה את שני צדי הלסת ברבע מילימטר בלבד, ומעודדת הרחבה הדרגתית ועדינה של עצמות הלסת העליונה. לעיתים השימוש במכשיר זה איננו משמש רק ליישור שיניים, אלא גם בכדי לפתוח את חלל האף, ולאפשר לאדם נשימה בריאה יותר. בכל מקרה, העכביש בשיניים אינו יכול להחליף גשר לשיניים, והוא מהוה רק את החלק הראשון של טיפול יישור השיניים.

 

עכביש בשיניים

עכביש בשיניים

טיפול באמצעות עכביש בשיניים

טיפול באמצעות עכביש בשיניים

 

 משך הטיפול באמצעות עכביש בשיניים

תלוי רבות בצורך האורתודונטי, אך לרוב מדובר על תקופה של מספר שבועות קצר בהם המכשיר “מופעל” (כלומר נדרש לסובב את הבורג במרכזו). לרוב נשאיר את המכשיר במקומו תוך מעקב אצל אורתודונט גם לאחר תקופה זו למינימום של חצי שנה נוספת כדי לקבע ולשמר את תוצאות ההרחבה.

תופעות לוואי של עכביש בשיניים

לאחר הרכבת המכשיר בפה – ישנה תחושה של חוסר נוחות, ריור יתר מהרגיל, הפרעה בתנועת הלשון ובהגיית הברות ועיצורים מסוימים. תחושות אלו נעלמות אחרי הסתגלות של מספר ימים. לעיתים רחוקות יש גירוי בלחי או בשפה וניתן להשתמש בשטיפות פה, או בשעווה אורתודונטית לריפוד חלקי המתכת עד להסתגלות הרקמות. בנוסף, לאחר כל סיבוב של הבורג במרכז המכשיר צפויה אי נוחות או אף תחושת לחץ וכאב קל שנמשך זמן קצר. המכשיר אמנם מאוד עמיד, אבל לעיתים אחת הטבעות (המחוברות לשיניים) מתרופפת או נשברת, ויש לפנות מיד לרופא השיניים שיסדר את המכשיר. תופעת לוואי נוספת שמופיעה בעקבות השימוש בעכביש היא רווח זמני בין החותכות המרכזיות, שנסגר ספונטנית עם הזמן.

הוראות מיוחדות בזמן הטיפול

כדי לשמור על המכשיר עצמו ועל השיניים בתקופת הטיפול, חשוב מאוד להקפיד על היגיינה דנטלית נאותה. יש לצחצח את המכשיר ואת השיניים מספר פעמים ביום ולהקפיד על שטיפות פה. כדי ששאריות מזון לא יתקעו בפינותיו, רצוי להימנע מאוכל קשה.

תחילת הטיפול באמצעות עכביש בשיניים

ככל שמזהים יותר מוקדם את הבעיה – כך טוב יותר. קיימת אינדיקציה לטיפול בעכביש כבר בתקופת המשנן המעורב המוקדם, כאשר רוב השיניים הקבועות טרם בקעו, דהיינו כבר בגיל 8. בגיל זה הרחבת לסת עליונה צרה מאפשרת לשיניים הקבועות לבקוע למקומם הנכון ולא לקשת שיניים צפופה, ואף מונעת עיכוב בבקיעת הקבועות. באמצעות העכביש אנחנו מפרידים את התפר שבאמצע החך וגורמים להרחבה סקלטלית (הרחבה גרמית) של עצמות הבסיס. ההרחבה הסקלטלית מתרחשת רק בגילאי ההתבגרות המוקדמים (עד גיל 16), כל עוד הלסת טרם סיימה את התפתחותה. כאשר נדרשת הרחבה סקלטלית במבוגרים מעבר לגיל זה, יש צורך בפעולה כירורגית מסייעת של ניתוח לסתות (אורתוגנטיה) כדי לאפשר את ההרחבה.

האם קיימות דרכים נוספות להרחיב את הלסת?

יש להבחין בין היצרות גרמית (סקלטלית) של עצם הבסיס ובין היצרות של רכסי השיניים בלבד (דנטו-אלוואולרית). כאשר עצם הבסיס תקינה וההיצרות נובעת מרכסי שיניים, לא נדרש עכביש וניתן להרחיב את קשת השיניים על ידי יישור שיניים רגיל באמצעות גשר בשיניים (קוביות גשר). בפועל, בהרבה מקרים של טיפול ב”עכביש” , נדרשת רק הרחבה של קשתות השיניים אותה יכול להשיג יישור השיניים הרגיל. יישור שיניים שקוף הוא חלופה מצוינת להשגת הרחבת שיניים זו. זוהי טכנולוגיה דיגיטלית חדשנית של יישור שיניים שקוף באמצעות קשתיות פלסטיק שקופות אישיות (INVISALIGN). טכנולוגיה זו של יישור שיניים אסתטי ובלתי נראה מיועדת לא רק למבוגרים, אלא גם לילדים ובני נוער. ליישור השיניים הבלתי נראה יתרונות רבים נוספים של נוחות בהרכבה, ניקוי שיניים ביתר קלות ושמירה על חניכיים בריאות, והרבה פעמים אף קצר יותר עם יתרון של חיסכון בזמן.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נכתב על ידי:

פרופ’ שמואל עיני בוגר הפקולטה (בהצטיינות) לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים משנת 1983. בוגר תוכנית ההתמחות באורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים ובעל תואר מוסמך במדעי רפואת השיניים (בהצטיינות) משנת 1994. כיום משמש כמנהל המחלקה ליישור שיניים במרכז הרפאי לגליל, נהריה. לשעבר יו”ר האגודה האורתודונטית בישראל, ויו”ר לשעבר של ועדת הבחינות של הועדה המקצועית לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות. בתפקידיו הקודמים היה מנהל ההתמחות ליישור שיניים בביה”ס ללימודי המשך בבי”ח רמב”ם בחיפה ומנהל המחלקה ליישור שיניים בבי”ח תל השומר.

 

 

Call Now Buttonהתקשרות דילוג לתוכן