גשר בשיניים

יישור שיניים עוסק באבחון וטיפול בליקויי סגר כמו שיניים עקומות או צפופות, הפרעות סגריות ומיקום לקוי של הלסתות. המומחה ליישור שיניים (אורתודנט) מאבחן וקובע את סוג הטיפול העונה על צרכי הטיפול והמטופל בצורה מיטבית. מהן הדרכים לטיפול אורתודונטי הקיימות כיום?

א גשר לשיניים – גשר מתכתי הוא האפשרות הוותיקה והנפוצה ביותר ושימושי בעיקר ביישור שיניים לילדים. מורכב מסמכים (קרויים גם “טבעות” או “קוביות”) מתכתיים המודבקים על השיניים בצדן הקדמי וחוט מתכת העובר בין הסמכים. החוט מחובר לסמכים בגומיות ומפעיל לחץ על השיניים המתורגם לתגובה ביולוגית של תזוזת השן. השיניים מוזזות בהדרגה לכיוונים הרצויים בעמדות הנדרשות. בסיום יישור השיניים, יסיר האורטודנט את המכשור הנ”ל, ויקבע את השיניים בכדי לשמר את התוצאה.

ב. גשר בצבע השן גשר שקוף זה אסתטי יותר ואינו עשוי ממתכת אלא מחרסינה. יכול להופיע כגשר ננעל כאשר במקום הגומיה המקיפה את הסמך, בנוי בסמך מעין מנעול, אותו פותח האורטודנט בכדי לאפשר את הכנסת הקשת לסמך. כשהמנעול סגור – הוא מונע את יציאת הקשת. המערכת אסתטית, היגיינית ומאפשרת הפעלת כוחות חלשים יותר בהעדר חיכוך בתוך הסמך.

ג. אורתודונטיה מותאמת אישית – אינסיגניה. זהו פיתוח מודרני המשלב טכנולוגיות היי-טק חדשניות של אורתודונטיה מותאמת אישית (Customized Orthodontics) של ייצור סמכים וחוטים המותאמים אישית למתרפא. סריקת הפה באמצעות סורק שיניים מבוצעת במרפאה ונשלחת למעבדה בחו”ל, ובהתבסס עליה נבנית תוכנית טיפול ראשונית המוצגת בצורה תלת ממדית לעיונו של הרופא, המעדכן אותה עד לקבלת תוכנית המתאימה והמדויקת ביותר. השיטה מאפשרת גשר בשיניים מתכתי או שקוף לבני נוער ומבוגרים.

גשר שקוף

גשר שקוף

גשר מתכתי

גשר מתכתי

אינסיגניה

אינסיגניה

 

 

 

 

ד. קשתיות שקופות – (CLEAR ALIGNERS) – אפשרות נוספת של אורתודונטיה מותאמת אישית בה את הטבעות וחוטי המתכת מחליפות פלטות שקופות (קשתיות העוטפות את השיניים), העשויות מפלסטיק קשיח ואינן נראות לחלוטין המאפשרת לראות את התוצאה הסופית כבר לפני התחלת הטיפול. הגשר הבלתי נראה מיוצר במעבדה בחו”ל ומתבסס על טכנולוגיה ממוחשבת תלת ממדית המייצר מודל וירטואלי של סוף הטיפול. הטיפול בקשתיות שקופות יעיל וקצר בזמן. בנוסף לאסתטיקה, הקשתיות בריאות יותר לחניכיים, שכן ניקוי השיניים קל וקצר יחסית. כמו כן, הן נוחות להרכבה, אינן מלוות בחוסר נוחות של גשר המתכת. הפלטות מורכבות  על השיניים למשך רב שעות היממה ומיועדות להורדה רק באכילה, שתייה וצחצוח שיניים. קיימות מס’ אפשרויות של יישור שיניים שקוף כשהידועה בהן היא שיטת אינויזליין (INVISALIGN), הנפוצה לא רק ביישור שיניים למבוגרים אלא גם במתבגרים ובני נוער.

ה. יישור שיניים פנימי (לינגואלי)  יישור שיניים פנימי באמצעות מכשור שמודבק על השיניים בצדן הפנימי שאינו נראה כלפי חוץ. הסמכים הלינגואלים קטנים ועדינים, והחוטים מותאמים באופן אישי למטופלים. מעבדה בחו”ל מייצרת את המכשור באופן ממוחשב ובדיוק מרבי.

קשתיות שקופה

קשתיות שקופה

גשר לינגואלי

גשר לינגואלי

 

 

 

 

ו. רסן לשיניים– זהו מכשיר חיצוני המחובר אל הטוחנות העליונות ודוחף אותן אחורנית. רסן לשיניים מיועד בעיקר לטיפול בליקוי סגר של בליטה השיניים הקדמיות או חוסר מקום (צפיפות) בלסת. טיפול ברסן מאפשר יישור שיניים שמרני והימנעות מעקירות שיניים קבועות בריאות. הרכבת הרסן המחובר לאזור הצוואר או הראש כרוכה בהתנגדות ובחוסר נעימות משמעותיים למטופלים ולמשפחותיהם. מכשור קרייר (CARRIER MOTION) מהווה פריצת דרך משמעותית ומקצר את משך הטיפול מששה – תשעה חודשי הרכבת רסן לטיפול קצר ונוח של עד ארבעה חודשים בלבד! המכשור הוא פנימי, בלתי נראה ואסתטי. בהפעלת כוח טבעי ועדין, מוזזות הטוחנות העליונות אחורנית ומתקבלת תנועה אחורנית של כל המשנן האחורי, מהניב והמלתעות עד לטוחנות. פנדולום הוא תחליף נוסף לרסן המורכב מטבעות בלסת העליונה וקפיץ שדוחף את  השיניים אחורנית. גם שתל אורתודונטי מאפשר את דחיפת השיניים באמצעות בורג המוכנס באופן זמני ללסת המטופל בהליך פשוט וקצר של הרדמה מקומית.

רסן צווארי

רסן צווארי

מכשור קרייר

מכשור קרייר

פנדולום

פנדולום

שתל אורתודונטי

שתל אורתודונטי

 

 

 

 

ח. מכשור פונקציונלי – יעיל בתיקון בעיה ביחסים בין הלסתות, כאשר הלסת העליונה בולטת יחסית לתחתונה, ומראה של שיניים בולטות בגלל מרחק גדול בין השיניים העליונות לתחתונות. המכשור משפיע על תהליכי הגדילה הטבעיים של הפנים והלסתות, תוך הפעלת כוחות אורתופדיים לעיכוב גדילה של הלסת העליונה וניצול פעילות שרירית לעידוד גדילה ולשינוי מיקום של הלסת התחתונה. התוצאה היא שינוי בפרופיל הפנים והקטנת המרחק בין השיניים. הטווין בלוק, המכשיר הפונקציונלי הנפוץ ביותר, מורכב משתי פלטות בעלות מישורים משופעים שמדריכים את הלסת התחתונה לסגירה בעמדה קדמית ביחס לעליונה.

לאחר הטיפול

לאחר הטיפול

פער בין הלסתות

פער בין הלסתות

טווין בלוק

טווין בלוק

           

הראה
הסתר