יישור שיניים במצבי פער בין הלסתות

אחד המצבים הדורשים  יישור שיניים הוא בעיה ביחסים בין הלסתות, כאשר הלסת העליונה בולטת יחסית לתחתונה, וקיים מרחק גדול בין השיניים העליונות לתחתונות ומתקבל מראה של שיניים בולטות. הטיפול המתאים הוא מודיפיקציה של גדילה (Growth modification) – טיפול המשפיע על תהליכי הגדילה הטבעיים של הפנים והלסתות, תוך הפעלת כוחות אורתופדיים לעיכוב גדילה של הלסת העליונה וניצול פעילות שרירית לשינוי מיקום ולהשראת גדילה של הלסת התחתונה. הטיפול מתבצע באמצעות מכשור אורתופדי פונקציונלי המאפשר שיפור התפקוד והאסתטיקה של הפנים. המכשיר הפונקציונלי הנפוץ ביותר הוא הטווין בלוק, המורכב משתי פלטות בעלות מישורים משופעים שמדריכים את הלסת התחתונה לסגירה בעמדה קדמית ביחס לעליונה, על מנת לעודד את הגדילה בפרק הלסת.

יישור שיניים - פער בין הלסתות

שלב זה של טיפול נמשך כעשרה  חודשים ובסיומו מתרחש שינוי בעמדת הלסתות, הבא לידי ביטוי בשינוי בפרופיל הפנים ובקטנת המרחק בין השיניים. לאחר שהמומחה ליישור שיניים מוודא ששלב זה הסתיים בהצלחה, ממשיכים ליישור השיניים המקובל של גשר בשיניים לעוד כשנה של טיפול בו מיישרים את  השיניים הקבועות ומשיגים יחסי סגר תקינים בתנאים החדשים של שלד הפנים, שהשתנה הודות למכשור הפונקציונלי-אורתופדי. לעיתים מתחילים טיפול זה כבר בשלב המשנן המעורב כבר בגיל 8-9 שנים. יתרון טיפול שלב ראשון בגיל צעיר הוא ביכולת  למנוע שבר של השיניים הקבועת העליונות כתוצאה ממכה או נפילה, או בפתרון בעיה פסיכולוגית לילד המצדיקה טיפול מיידי. בתמונה מוצגת חזית פרופיל ותמונות מנשך צידי של מטופלת שהציגה גדילה לקויה של הפנים הכוללת תת התפתחות ניכרת של הלסת התחתונה ואת השיפור הגדול שהתקבל בתום השלב הראשון של הטיפול.

יישור שיניים - תמונה 2

ניתן לשלוח לד”ר עיני שאלות בפורום של האגודה האורתודונטית

http://www.orthoisrael.org.il/?CategoryID=251

 

התקשרות
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support