יישור שיניים לילדים – מתי מומלץ להתחיל?

כל הילדים נדרשים לעבור בדיקת סקירה של התפתחות השיניים אצל מומחה ליישור שיניים כבר בגיל 8-9 שנים !! מאחר והחלטה על טיפול אורתודונטי היא מורכבת, יש להעביר אותה מההורים ואפילו ומרופא השיניים הכללי אל האורטודונט. בדיקת מומחה תאפשר את  השגת התוצאה הרצויה ביותר אסתטית תפקודית במשך הטיפול הקצר ביותר. מגוון רחב של ליקויי הסגר קיים בגיל זה. ובנוסף לכך, מתקיימות הפרעות תפקודיות כמו קושי בלעיסה, נשימת פה, מציצת אצבע ודחיפת לשון, קליקים או רעשים בלסתות. יחד עם זאת, רב הנבדקים, בהם גם בעלי ליקויי סגר משמעותיים (“שיניים עקומות”), לא עוברים יישור שיניים בגיל זה, אלא ממשיכים במעקב רצוף אצל האורתודונט עד גמר החלפת השיניים הקבועות. המעקב נדרש לקביעת התזמון האופטימלי של הטיפול ובהרבה מצבים תוך עבודת צוות משותפת עם רופא אף- אוזן -גרון וקלינאית התקשורת. רק חלק קטן מהמטופלים (כ-10%) עובר טיפול אורתודונטי שלב ראשון קצר כבר בגיל זה.

2000

 מהו אם כן התזמון האופטימלי ליישור שיניים לילדים?

בהרבה מצבים מתחילים בגשר לשיניים יותר מאוחר, אבל לפני החלפת כל השיניים החלביות. חשוב להדגיש, כי המלצה להתחיל גשר בשיניים רק אחרי להחלפת השן האחרונה, אינה תמיד נכונה. היא יכולה להזיק ולגרום להיווצרות או להחמרת ליקוי סגר, עד כדי חוסר אפשרות לשימוש ברסן במקרה של צפיפות או בליטת שיניים. התחלת יישור שיניים מאוחר הופכת את הטיפול מורכב ומסובך יותר עד כדי עקירת שיניים קבועות.

האם ניתן לבצע יישור שיניים לילדים רק אחרי החלפת כל השיניים?

לפנינו  ילדה בת 10 שנים. בתמונה הימנית רואים את הלסת התחתונה ובה שתי שיניים חלביות אחרונות שטרם נשרו, כאשר באזור הקדמי קיימת צפיפות שיניים קבועות. מאוחר יותר יוחלפו החלביות בשיניים קבועות הקטנות מהן בגודלן, תוך היווצרות רווחים ביניהן. יישור שיניים בשלב זה יאפשר את הזזת השיניים הקבועות הקדמיות אחורה אל הרווחים שייווצרו, ופיתרון הצפיפות הקדמית ללא עקירת שיניים קבועות. לעומת זאת, המתנה תביא לסגירת הרווחים באופן טבעי מבלי שהצפיפות נפתרה.

טיפול יישור שיניים לילדים

מימין – הלסת התחתונה לפני תחילת הטיפול האורתודנטי. משמאל – הלסת התחתונה בסוף הטיפול(שנה וחצי מאוחר יותר)

הצפיפות הקדמית נפתרה ללא עקירת שיניים קבועות, זאת הודות להתחלת הטיפול האורתודנטי בשלב שבו התחלפו החלביות האחוריות.

לקבלת ייעוץ מקצועי או פרטים, צרו איתנו קשר באחת מהמרפאות שלנו מרפאת רמת גן או מרפאת ראש העין, ונשמח לעמוד לשירותכם.

הראה
הסתר