גשר בשיניים – שאלות ותשובות

המכשור הקבוע ( גשר בשיניים )

 גשר בשיניים הוא שילוב של חוט מתכת הקשור באמצעות גומיות למעין “טבעות” המודבקות על השיניים. הלחץ המופעל גורם לתזוזת השיניים ממקומן ולהתיישרותן. גשר בשיניים (המכשור הקבוע) מורכב מחלקים עדינים ושבירים ויש להקפיד על ההוראות על מנת לשמור על שלמותו.

גשר בשיניים - ד"ר שמואל עיני

האם גשר לשיניים גורם כאבים ולחוסר נוחות ?

גשר מתכתי בשיניים אינו כואב בזמן ההרכבה, ולכן אין צורך במרפאה אורתודונטית להשתמש בחומרי הרדמה, להבדיל מהשימוש בהם הנפוץ מאד אצל רופא השיניים הכללי. יתכן לחץ  או אף כאב קל תוך 48 השעות הראשונות מהטיפול. גם בזמן מפגשי הביקור אצל האורתודונט אין כאב, לכל היותר לחץ קל בלבד

עזרה ראשונה

חוט דוקר, כאב, פצע מוגדרים כעזרה ראשונה. במרפאה מחזיר האורתודנט את החוט למקומו, ומטפל בכאב ובפצע בתוך הפה

ניקוי גשר לשיניים

חוסר  שמירה על ניקיון הגשר תגרום להצטברות שאריות מזון על המכשור ולריח לא נעים. לפיכך מושם דגש מיוחד במרפאה במהלך כל הטיפול על היגיינת השיניים הכוללת הדרכה בצחצוח נכון, שימוש בשטיפות פה וניקוי במברשת אינטרדנטלית (לניקוי בין השיניים ובאזור החניכיים). למטופל נמסר נרתיק צחצוח הכולל מברשת שיניים מיוחדת לניקוי מסביב למכשור המודבק, משחת שיניים ושטיפת פה.

ניקוי גשר בשיניים

ביקורות רופא שיניים ושיננית במהלך יישור השיניים

נחוצות מאד לתחזוקת השיניים ולמניעת התפתחות בעיות בפה. יש לבצע ביקורים סדירים אצל רופא שיניים לבדיקת מצב השיניים, לשלילת התפתחות מוקדי עששת ובעיות חניכיים, להסרת רובד ואבנית ולהדרכה יסודית בהיגיינה.

אכילה עם גשר לשיניים

אסור לאכול אוכל דביק וקשה. האוכל הדביק – מסטיק, טופי וכדומה- נצמד לגשר ומנתק אותו. יש להימנע מאוכל קשה כי בנגיסה רצינית עלולה לשבור את הגשר בשיניים. לכן, יש לחתוך את האוכל הקשה, כמו תפוח עץ, לחתיכות קטנות ואז ניתן לאכול אותו ללא חשש. לעומת זאת, אוכל קשה כמו גזר אסור לאכילה גם כשהוא חתוך לחתיכות קטנות. כמו כן, אסור לפצח פיצוחים. בשני המקרים  מדובר אמנם באוכל קשה, אבל, גם כשהוא קטן, הוא מסוגל לשבור את הגשר.

גומיות בין ליסתית

בסוף הטיפול נמסרות לעיתים גומיות אורתודונטיות לשיפור הסגר להתאמת קשתות השיניים העליונה לתחתונה. קיימות מספר סוגי גומיות: לשיפור יחסי במימד הסגר הקדמי אחורי, לתיקון קו האמצע, להידוק מגעים קדמיים ועוד.

למידע מקצועי ומורחב על גשר בשיניים

המאמר נכתב על ידי:

ד”ר שמואל עיני בוגר הפקולטה (בהצטיינות) לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים משנת 1983. בוגר תוכנית ההתמחות באורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים בבית החולים הדסה ירושלים ובעל תואר מוסמך במדעי רפואת השיניים (בהצטיינות) 1994. יו”ר יוצא של האגודה האורתודונטית בישראל, ומנהל  ההתמחות ליישור שיניים בביה”ס ללימודי המשך בבי”ח רמב”ם בחיפה, לשעבר מנהל המחלקה ליישור שיניים בבי”ח תל השומר. ויו”ר לשעבר ועדת הבחינות של הועדה המקצועית לאורתודונטיה מטעם משרד הבריאות.

Call Now Buttonהתקשרות
דילוג לתוכן