חשיבות צחצוח השיניים

מילדות מחנכים אותנו שצחצח שיניים בוקר וערב משפיע לטובה על בריאותנו. בכתבה זו יוסבר מדוע. סביר להניח שלאחר שתסיימו לקרוא, תצחצחו את השיניים ולא תניחו מידכם את המברשת, לפחות עד  שיחלפו חמש דקות.

מטרת צחצוח השיניים היא להסיר את הרובד הצמוד לשיניים והמורכב משאריות מזון ומחיידקים הניזונים מהם. צחצוח השיניים שאינו קבוע ובצורה נכונה גורם להצטברות רבה של רובד זה על השיניים, לפגיעה בבריאות השיניים והחניכיים, להיווצרות עששת (חורים בשיניים) ודלקות חניכיים. ללא טיפול נכון מחמירות מחלות אלו, מתחילים כאבים והטיפול  מתייקר, כך שיש לעשות את כל מה שאפשר כדי להימנע מהם מלכתחילה. ניתן למנוע לחלוטין את הצטברות רובד השיניים באמצעות צחצוח שיניים בקביעות לאחר כל ארוחה, ולכל לפחות פעמיים ביום.

צחצוח נכון עם מברשת שיניים        אופן צחצוח

מהו צחצוח שיניים נכון? יש להקפיד  על הכללים,  עליהם ימליצו המומחה ליישור שיניים או השיננית.

א. משך הצחצוח- משך הצחצוח של כחמש דקות מצליח להסיר באופן מלא  ויסודי את רובד החיידקים מהשן.

ב.  סוג המברשת – מברשת רכה, שכן מברשת קשה עלולה לפגוע בחניכיים, לגרום לנסיגתם ולשחיקת השן.

ג. צחצוח יסודי –הן מצדן החיצוני והן מצדן הפנימי של השיניים, ובמיוחד ניקוי המפגש בין החלק השן התחתון ובין החניכיים כשמהמברשת נמצאת בזווית של 45 מעלות לחניכיים, ללא הפעלת לחץ חזק מדי.

צחצוח שיניים

ד. החלפת המברשת –אחת לשלושה חודשים, לפני שהיא מתבלה. בנוסף לצחצוח שיניים נכון, חשוב מאוד להשתמש  גם בחוט דנטלי או קיסמים, המאפשרים הסרה של שאריות מזון וחיידקים מהרווחים שבין השיניים.

לסיכום צחצוח שיניים נכון מפחית משמעותית את רובד החיידקים שמצטבר על השיניים ואיתו גם את הסיכוי להיווצרות חורים בשיניים ודלקות בחניכיים. לכן, חשוב מאוד להקפיד, ואם יש בעיה – לטפל בה בהקדם ולא לחכות.

ניתן לשלוח לד”ר עיני שאלות בפורום של האגודה האורתודונטית.

התקשרות
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support